***تکرار تقاضای مازاد در بورس ایران

آمار معاملات محصولات فلزی در بورس کالای ایران در روز سه‌شنبه 21 خردادماه 98 خبر از عرضه 2 محصول شمش بلوم و سبد میلگرد مخلوط دارد. بر این اساس 2 شرکت مجتمع ذوب آهن پاسارگاد و فولاد کاوه جنوب کیش شمش بلوم را با قیمت پایه 35.052 ریال به بورس عرضه کردند و قیمت آنها به ترتیب تا سقف 2 و 3 درصد افزایش یافت. قیمت پایانی میانگین موزون این محصول نیز برای ذوب آهن پاسارگاد به 35.506 و برای فولاد کاوه به 35.985 ریال بدون احتساب 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید.

10 هزار تن شمش بلوم عرضه شده از سوی ذوب آهن پاسارگاد و فولاد کاوه هر یک با حدود به ترتیب 15 و 26 هزار تن تقاضا مواجه شدند.

از سوی دیگر سبد میلگرد مخلوط توسط پرشین فولاد آریا و ذوب آهن اصفهان در سبد عرضه بورس قرار گرفت. این محصول از سوی پرشین فولاد آریا با قیمت پایه 39.384 و از طرف ذوب آهن اصفهان با قیمت پایه 38.793 ریال عرضه شد و قیمت پایانی میانگین موزون آن برای پرشین فولاد آریا به 41.828 و برای ذوب آهن اصفهان به 40.262 ریال بدون احتساب 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید. همچنین 1.760 تن عرضه میلگرد آجدار پرشین فولاد آریا با 2.200 تن تقاضا مواجه شد.

افزون بر این اخبار جسته و گریخته از بازار خبر از کاهش 500 تا 1500 ریالی نرخ میلگرد می‌دهند. البته قیمت میلگرد آجدار در بازار تا ساعت 11:30 روز 21 خرداد در کف بازار ثابت و در حدود 45 هزار ریال اعلام شد اما تا ساعت 13 با کاهش متوسط و حدودی 300 ریال نسبت به روز گذشته به 46.200 ریال رسید.

افزایش قیمت 500 الی 1000 ریالی قوطی و پروفیل بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی‌متر در بازار نیز در پی اقدام هماهنگ عرضه‌کنندگان در پیش‌فروش این محصول و جلوگیری از کاهش قیمت آن از اخبار قابل تامل بازار در 21 خردادماه است. این محصول تا پیش از ساعت 13 در محدوده قیمتی ۶۴۵۰ الی ۶۷۰۰ و نهایتا نرخ اسمی ۶۷۵۰ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده در بازار معامله شد.

***تقاضای فولاد در عرصه جهانی افزایش یافت

بررسی اخبار بازار جهانی نشان می‌دهد بیلت CIS منتظر بازگشت تقاضا پس از عید سعید فطر بوده و قیمت‌های ثابت و ۴۳۵ دلار فوب دریای سیاه پیشنهاد می‌شود. هرچند یک تولیدکننده روس بهای ۴۳۰ تا ۴۴۰ دلار فوب را نیز پیشنهاد کرده اما هیچ تقاضایی از بازار دریافت نکرده است. به نظر می‌رسد بیشتر تولیدکنندگان تمایل به ثبات قیمت داشته باشند. اندک تقاضایی نیز که از تونس و مصر وجود دارد برای ۴۲۵ دلار فوب دریای سیاه اعلام می‌شود.

همچنین گزارش‌ها خبر از معامله گندله هند با بهای ۱۲۷ تا ۱۳۰ دلار و تحویل چین می‌دهند.

قیمت قراضه وارداتی ترکیه با توجه به تقاضا در طول عید، ۲۹۵ دلار CFR شنیده شد و بهای میلگرد به ۴۸۳ دلار فوب رسیده است.

از دیگر سو افزایش عرضه اسلب برزیل و امکان فروش با تعرفه صفر به آمریکا وجود دارد در حالی که کاهش تولید ورق در اروپا و نیز کاهش قیمت قراضه موجب شد خریداران قیمت‌های پیشنهادی پایین‌تری را اعلام کنند و اسلب ۴۳۵ دلار فوب دریای سیاه پیشنهاد شود.

قیمت ورق گرم چین کاهش داشته به ۳۹۰ دلار فوب رسیده است، در صورتی که در ترکیه قیمت ورق افزایش داشته و ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار پیشنهاد می‌شود.

روز دوشنبه 10 ژوئن بر اساس شاخص پلتس، قیمت هر 2 سنگ آهن 62 و کنسانتره 65 درصد، 2 دلار و 5 سنت افزایش یافت و به بالای 100 و 116 دلار رسید. در همین روز بر اساس شاخص متال بولتن، قیمت سنگ آهن 65 درصد (کنسانتره) 80 سنت افزایش یافت و به بالای 116 دلار بازگشت. امروز سه شنبه 11 ژوئن نیز بر اساس شاخص پلتس، قیمت سنگ آهن 62 درصد، به شکلی بی‌سابقه 5.5 دلار افزایش یافت.

برخی خریداران برای هفته جاری کاهش قیمت‌ها در بازار جهانی را پیش‌بینی می‌کنند.