موسسه آکسفورد در گزارشی که به سفارش انجمن Worldsteel در ماه می 2019 منتشر کرده، اطلاعات جالبی در خصوص نقش فولاد در اقتصاد جهانی ارائه داده است. این موسسه مدعی است تاکنون گزارشی با تمرکز بر گستردگی صنعت فولاد منتشر نشده و بیشتر گزارش‌ها بر یک یا مجموعه‌ای از چند کشور تمرکز داشته‌اند. آکسفورد اکونومیکز مدعی است گزارش مذکور با وجود مشکلات پیش روی پژوهش کاملا رنگ و بویی جهانی دارد.

 

***ارزش افزوده فولاد در عرصه جهانی

بر همین اساس مطرح شده مجموع فروش شرکت‌های تولیدکنندگان فولاد در جهان برابر با 2.5 تریلیون دلار است و به ازاء هر یک دلار ارزش افزوده تولید فولاد، 2.5 دلار ارزش افزوده ناشی از خرید مواد اولیه، تجهیزات، انرژی و خدمات جانبی حاصل می‌شود.
همچنین مجموع ارزش افزوده فولاد و فعالیت‌های مرتبط با آن در این گزارش معادل 2901 میلیارد دلار یعنی 3.8 درصد تولید ناخالص داخلی کل دنیاست. از این رقم، 500 میلیارد دلار مربوط به تولید فولاد، 1233میلیارد دلار مربوط به زنجیره ارزش فولاد و 1171میلیارد دلار مربوط به مصرف‌کنندگان فولاد است.
چین، آمریکا و ژاپن هر یک به ترتیب 36، 11 و 9 درصد در ایجاد ارزش افزوده جهانی فولاد نقش دارند.

Fig.01

 

***نقش پررنگ فولاد در اشتغالزایی

گزارش آکسفورد اذعان دارد که شغل 96 میلیون نفر در سراسر جهان وابسته به صنعت فولاد است و از این رقم 6.1 میلیون نفر به‌صورت مستقیم در این صنعت نقش‌آفرینی می‌کنند. در گزارش مذکور همچنین نیروهای فعال در زنجیره ارزش و صنایع مصرف‌کننده فولاد نیز به ترتیب 40.5 و 49.3 میلیون نفر اعلام شده‌اند.
لازم به ذکر است به ازاء هر 2 شغل مستقیم در تولید فولاد، 13 شغل غیرمستقیم در زنجیره ارزش آن ایجاد خواهد شد.
البته کلیه ارقام منتشر شده در این گزارش با توجه به در نظر گرفتن نقش گسترده فولاد در صنایع غیرفولادی و مشتریان آن، به رده‌های بسیار بالاتری در جوامع پژوهشی گسترده‌تر آکسفورد صعود می‌کنند. به‌عنوان مثال مجموع ارزش افزوده فولاد و فعالیت‌های مرتبط با آن رقم 8167 میلیارد دلار را نشان می‌دهد.

Fig.02

منبع: آکسفورد اکونومیکز/ Worldsteel