بهرام شکوری از ظرفیت‌های بخش معدن گفت: اگر ما قادر به تامین زنجیره مواد معدنی باشیم و به این بخش بهای کافی داده شود، تا شش سال آینده معدن بخش زیادی از درآمدهای نفتی را محقق خواهد کرد و این میزان حدودا 60 درصد است. تا کنون در کشور ۴۰۰هزار معدن به ثبت رسیده است،  درصورتی که ۱۰۰ معدن فراوری دیگر راه‌اندازی کنیم، می‌توانیم ۶۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم.

 

***شناسایی معادن بزرگ کشور

جعفر سرقینی، معاون امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت به نقل از خبرگزاری صداو سیما در این برنامه درباره وضعیت سرمایه‌گذاران بخش معدن توضیح داد: در حال حاضر همچنان برای سرمایه گذاران بخش معدن پنجره مشترک و مشخصی در نظر گرفته نشده و فعالان این حوزه در وضعیت نامعلومی قرار دارند، این اتفاق در حالی به وقوع پیوسته که هشت سال از اجرای قانون جدید معادن سپری شده است. با توجه به اینکه در بخش معدن به طور متوسط بازگشت سرمایه بالغ بر سی درصد و میزان آن از سایر بخش‌ها بیشتر است، از اهمیت بالایی برخوردار است.

داریوش اسماعیلی، رئیس فراکسیون معادن مجلس هم با اشاره به عدم وجود اطلاعات دقیق گفت: یکی از مسائلی که برای سرمایه‌گذاران وجود دارد، فقدان داده‌ها و اطلاعات دقیق است، چرا که تنها اقدامی که صورت گرفته شناسایی معادن بزرگ در کشور است.  

وی  درباره معضلات کشور در بخش معدن تصریح کرد: در سال گذشته به‌طور مفصل مسئولیت‌هایی برای دستگاه‌ها در چندین بند معین و تدوین شد اما با وجود این هیچ تغییری در این بخش اتفاق نیفتاد و برنامه‌ها به مرحله اجرایی شدن نرسید. همچنین یکی دیگر از معضلات موجود، میزان حجم نقدینگی در کشور است که برای بدنه اقتصاد کشور بسیار مشکل‌زا است و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در معدن می‌توانند بخشی از نقدینگی را تعدیل کنند. برای حل بخشی از این مشکلات، دولت در برنامه ششم توسعه موظف شده است تا حقوق به دست آمده از معادن را در همان بخش سرمایه گذاری کند.

فلزات آنلاین