در حالی که ریسک های ناشی از اختلال عرضه نفت در نقاط مختلف جهان از جمله ونزوئلا، آفریقا و ایران چشم انداز کاهش عرضه را برای بازار نفت ترسیم کرده است، قیمت نفت امروز با افزایش مواجه بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 16 سنت افزایش به 76 دلار و 37 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم امروز با 9 سنت افزایش به 68 دلار و 96 سنت رسید.

به رغم برخی نگرانی ها در مورد کاهش رشد اقتصادی ناشی از جنگ تجاری آمریکا و چین، به دلیل در پیش بودن اختلالات عرضه و همچنین محدود شدن داوطلبانه عرضه نفت اوپک، شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار چندان بالا نیست.

کمیته نظارت بر توافق کاهش تولید اعلام کرده که تولید کنندگان حاضر در این توافق، که اعضای اوپک به اضافه برخی دیگر از تولید کنندگان از جمله روسیه را شامل می شود، تولید نفت خود را در ماه جولای 9 درصد بیش از میزان درخواست شده کاهش داده اند.

این میزان تبعیت از مفاد توافق کاهش تولید در حالی است که درصد تبعیت از این توافق در ماه های می و ژوئن به ترتیب 147 و 120 درصد بوده است. این یعنی تولید کنندگان به افزایش تولید خود ادامه می دهند.

اوپک و متحدانش در اواخر سال 2016 توافق کردند که از سال 2017 تولید نفت خود را روزانه حدود 1.8 میلیون بشکه کاهش دهند.

آژانس بین المللی انرژی دیروز نسبت به بروز اختلال بیشتر در عرضه نفت از جمله از جانب ونزوئلا که با بحران اقتصادی مواجه است هشدار داد. صادرات نفت ونزوئلا در طی دو سال گذشته 50 درصد کاهش یافته و تا اواسط سال 2018 به یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

بهای معاملات نفت روز سه‌شنبه به دلیل نگرانی‌ها نسبت به اختلالات عرضه در نقاط مختلف جهان شامل ونزوئلا و آفریقا که انتظارات نسبت به محدود شدن عرضه به بازار را تقویت کرد، افزایش یافت.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۱۶ سنت یا ۰.۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، ۷۶.۳۷ دلار در هر بشکه بود. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۹ سنت یا ۰.۱ درصد افزایش، به ۶۸.۹۶ دلار در هر بشکه رسید.

با وجود نگرانی‌ها نسبت به کندی اقتصادی به دلیل نزاع تجاری آمریکا و چین، عرضه نفت به دلیل اختلالات در تولید برخی از نقاط و محدودیت عرضه داوطلبانه کشورهای عضو اوپک، نسبتا محدود است.

کمیته نظارت بر توافق کاهش تولید دریافته که مشارکت کنندگان در این پیمان که شامل کشورهای غیراوپک از جمله روسیه می‌شود، تولیدشان را در ژوییه ۹ درصد بیشتر از میزان هدف گذاری شده کاهش داده‌اند.

اوپک و متحدانش در اواخر سال ۲۰۱۶ توافق کردند از ابتدای سال ۲۰۱۷ تولیدشان را حدود ۱.۸ میلیون بشکه نسبت به سطح تولید اکتبر سال ۲۰۱۶ کاهش دهند.

آژانس بین‌المللی انرژی روز دوشنبه نسبت به اختلالات عرضه بویژه از سوی ونزوئلا هشدار داد. صادرات نفت ونزوئلا در دو سال گذشته بیش از نیمی کاهش یافته و تا اواسط سال ۲۰۱۸ به یک میلیون بشکه در روز رسید.

فاتح بیرول، مدیراجرایی آژانس بین‌المللی انرژی به رویترز گفت: می‌توان انتظار کاهش بیشتر تولید را داشت. وی هشدار داد لیبی و نیجریه که از اعضای اوپک هستند، با وجود بهبود اخیر تولید همچنان کشورهای شکننده ای به نظر می‌رسند.

بیرول گفت هنوز زود است تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران که قرار است از نوامبر به اجرا گذاشته شود، ارزیابی شود.

بر اساس گزارش رویترز، علاوه بر دورنمای محدود شدن عرضه، عامل دیگری که از قیمت نفت پشتیبانی کرده، کاهش ارزش شاخص دلار در دو هفته اخیر بوده است.

منبع: تسنیم