*** حذف تعرفه واردات فولاد از ترکیه

پس از ماه ها غیبت در بازار آمریکا، ترکیه شاید حالا دوباره شانسی برای حضور در این بازار پیدا کند. بهبود روابط سیاسی میان آنکارا و واشنگتن موجب شد تا ترامپ بالاخره متقاعد به حذف ۲۵ درصد تعرفه اضافی بر واردات فولاد از ترکیه شود. این تصمیم موجب خواهد شد تا ترک ها دوباره قادر به صادرات محصولات نهایی خود خصوصا میلگرد به ایالات متحده شوند.

ترکیه در ماه های اخیر از تقاضای بسیار ضعیف برای مقاطع طویل در بازار خود رنج می برد و در‌ بخش‌ صادرات نیز توفیق چندانی نیافته بود. از این رو، فولاد سازان این کشور به صادرات بیلت روی آورده بودند. با رفع ۲۵ درصد تعرفه اضافه آنها به صادرات محصولات نهایی خود دوباره امیدوار شده اند.

 

*** بازار خلیج فارس و جنوب شرق

اختصاص مجدد بخشی از صادرات فولاد ترکیه به محصول نهایی نه تنها فشار را از تولیدکنندگان داخلی این کشور برمی‌دارد، بلکه فرصتی برای رقبای ترکیه در منطقه می باشد. ترک ها طی چند ماه گذشته حضور خود را در بازار خلیج فارس و جنوب شرق آسیا تثبیت نموده بودند و حجم عظیمی از محصولات نیمه نهایی خود را به این مناطق صادر می‌کردند. باز شدن بازار جدید بخشی از توجه آنها را به این بازار کاهش خواهد داد و فضا را برای فولاد سازان ایران، سی آی اس و تولیدکنندگان بومی این بازارها باز خواهد نمود.

انتشار خبر این تصمیم از امروز تاثیر خود را بر بازار فولاد نه تنها در ترکیه بلکه در سی آی اس نیز گذاشته است. پیشنهادات جدید میلگرد ترکیه در محدوده ۴۸۰ دلار/تن فوب مطرح می شود که ۱۰ دلار از سطح اول هفته بالاتر است. همچنین، پیشنهادات قراضه وارداتی به ترکیه نیز با ۴ دلار افزایش به ۲۹۴ دلار/تن سی اف آر رسیده است. فولاد سازان سی آی اس هم پیشنهادات بیلت خود را بین ۲ تا ۵ دلار بالا برده اند. احتمال می رود این روند در هفته های آتی هم ادامه یابد. البته نباید از یاد برد یک طرف این ماجرا دونالد ترامپ است و مشخص نیز این تصمیم تا کی ثبات داشته باشد.

 

پلنر