قیمت صادراتی با توجه به فروش ضعیف به مقاصد کلیدی مانند ترکیه، کاهش یافته است. اکثر معاملات بریتانیا برای محموله های مه به مصرف کنندگان داخلی باافزایش قیمت 15 پوند (19 دلار) به ازای هر تن صورت گرفته است. پس از آن معامله ها با قیمت 10 الی 12 پوند کمتر صورت گرفته است. به علت قيمت کم قراضه صادراتی اروپايي به مقصد ترکيه، قیمت ها کاهش یافته است.

زمانی که افزایش قیمت 20 پوندی در هر تن بین تامین کنندگان قراضه و مصرف کنندگان توافق شد، آخرین مصرف کننده انگلیسی برای اولین بار از ماه فوریه در سال جاری قیمت ها را تغییر داد. این افزایش ناشی از افزایش قیمت 50 دلاری قیمت قراضه صادراتی اروپا به ترکیه بود.

قیمت وارداتی قراضه اروپایی به ترکیه بیش از 20 دلار برای هر تن کاهش یافته است، زیرا بازار داخلی انگلیس توسط متال بولتن در تاریخ 11 آوریل مورد ارزیابی قرار گرفته است. متال بولتن قراضه های HMS 1&2 و قراضه P&S را مورد ارزیابی قرار داده است.

متال بولتن قیمت قراضه HMS 1&2 داخلی انگلستان را 125-150 پوند (162-194 دلار) در هر تن که در تاریخ 15 مه ارزیابی کرده است، که به اندازه 15 پوند کاهش یافته است. همچنین ارزیابی قیمت قراضه P & S داخلی در انگلستان 145-170 پوند در هر تن برآورد شده است، که به اندازه مشابه کاهش یافته است.

یک مصرف کننده انگلیسی به متال بولتن گفت:" ما برخی از معاملات را در هفته اول ماه مه با 10 پوند کمتر انجام داده ایم. اما از آن زمان تاکنون، معاملات با حجم های بیشتر با 15 پوند کاهش صورت گرفته است، زیرا بازار صادرات بریتانیا به ترکیه کاهش یافته است."

یکی از تامین کنندگان عمده گفت:" بخش عمده فروش ما با 15 پوند کمتر در هر تن صورت گرفته است، اما محموله های کوچک با 12 پوند کاهش صورت می گیرد. به دلایلی به نظر می رسد بازار در انگلیس به طور کلی روند کاهشی دارد. ما انتظار داریم که قیمت ها ثابت نگه داشته شوند، اما کاهش یافته است."

بازار صادرات بریتانیا در ماه ژوئن در مذاکرات برای قیمت داخلی تاثیر می گذارد؛ برخی از منابع انتظار دارند که افزایش فروش مواد اروپا در ترکیه به دلیل کاهش تقاضا به دلیل ماه مبارک رمضان افزایش یابد.

بازار قراضه بریتانیا نشان می دهد که کارخانه های فولاد ترکیه قبل از تابستان، قراضه فولادی بیشتری را خواهد خواست. اما منابع بازار که توسط متال بولتن مورد بررسی قرار گرفته بود، به طور گسترده هم نظر بودند که چشم انداز بازار صادرات فولاد از ترکیه ضعیف بوده است و به دلیل موانع تجاری که توسط بازارهای اصلی وضع شده است، به زودی بهبود نخواهد یافت.

این امر تولید فولاد در ترکیه را تحت تاثیر قرار می دهد و تقاضای داخلی با توجه به عدم اطمینان اقتصادی کشور و کاهش ارزش لیره ترکیه در سال جاری، کم است. در تاریخ 15 مه 100 لیره معادل با 16.52 دلار بوده است، در حالیکه در 11 آوریل، 100 لیره معادل با 17.57 دلار بود.

 

*** تعرفه ها علیه فولادسازان ترکیه

بازار ایالات متحده برای صادرکنندگان فولاد ترکیه بسته شده است، زیرا تعرفه های بخش 232 کشور در مورد واردات تمام محصولات فولادی از اوت 2018 برای ترکیه دو برابر شده است. همچنین مصر در تاریخ 15 آوریل سال جاری، مقررات اضافی واردات بیلت فولادی و میلگرد را نیز اعمال کرد.

شاخص واردات قراضه HMS 1&2 (80:20)  اروپا به ترکیه در روز 15 ماه مه 279.78 دلار بود، در حالیکه در 11 آوریل قیمت آن 305.28 دلار بوده است.

بازار واردات فولاد در هند، یکی دیگر از بازارهای عمده صادرات قراضه فولاد بریتانیا، از اواخر ماه آوریل کساد شده است. شاخص هفتگی قراضه بریده شده وارداتی به شبه قاره هند 325.03 دلار به ازاء هر تن سی اف آر بود، در حالیکه در 26 آوریل قیمت آن 334.65 دلار بوده است.

لازم به ذکر است که در 15 مه، 1 پوند معادل 1.293 دلار بود، و در 11 آوریل، 1 پوند معادل 1.308 دلار بوده است. این باعث شده است تا صادرات در بریتانیا گران شود، در حالی که دلار ضعیف صادرات را برای خریداران اصلی انگلستان گران می کند، چون که معاملات را براساس دلار انجام می دهند.

منبع: متال بولتن