قیمت ها به "پایین ترید حد" رسیده است، و منابع بازار افزودند که بازار احتمالا در سطح فعلی تثبیت خواهد شد. در پایان هفته گذشته، ArcelorMittal، بزرگترین سازنده فولاد اروپا، اعلام کرد که قیمت پیشنهادی خود را برای ورق گرم در سراسر اروپا افزایش داده است. این خبر توسط شرکت مارسیگاگلای ایتالیایی دوباره اعلام شد که در این هفته قیمت پیشنهادی برای قوطی توخالی، ورق و صفحات فولادی افزایش می یابد.

با توجه به منابع بازار، دیگر سازندگان فولاد، هرچند افزایش قیمت ها را اعلام نکرده اند، میل کمتری برای تخفیف به خریداران دارند. انتظار می رود که قیمت داخلی نیز کاهش تولید ورق فولادی را تحت تاثیر قرار دهد.

 

*** مقابله با روند نزولی قیمت‌ها

هفته گذشته، ArcelorMittal اعلام کرد که قصد کاهش تولید را در فولادسازی خود در لهستان دارد، که باعث کاهش تولید در اسپانیا می شود و تولید سالانه را تا 3 میلیون تن در سال کاهش می دهد.

یک تاجر ایتالیایی گفت:" کاهش تولید یک تصمیم هوشمندانه بود، زیرا به قیمت ها اجازه می دهد تا ثبات بیشتری یابد و سپس به طور بالقوه افزایش یابد. اگر کارخانه های دیگر نیز به اینگونه عمل کنند، ممکن است روند نزولی قیمت ها پایان یابد."

یک منبع توزیع کننده در شمال اروپا نیز گفت:" اعلام افزایش قیمت ArcelorMittal در واقع یک اقدام استراتژیک است. در همین حال، بیانیه ArcelorMittal برای کاهش ظرفیت در جنوب اروپا و لهستان نیز اقدامی برای ایجاد ثبات در قیمت ها است."

در عین حال، پیشنهادات وارداتی در مقایسه با قیمت های داخلی بالا است، بنابراین تاثیرات بسیار کمی در بازار اروپا دارند. با این حال، برخی از خریداران در جنوب اروپا، حجم کمتری از حد معمول را خریداری کرده اند، زیرا آنها نیاز به مواد به خصوصی دارند.

گزارش شده است که کارخانه های ترکیه، عمده تامین کنندگان ورق گرم در خارج از کشور به اتحادیه اروپا، بیشتر به فروش در آسیا متوسل می شوند که در آن می توانند با قیمت های بالاتر معامله کنند. بنابراین، فولاد سازان ترکیه بعید است که پیشنهادات خود را به خریداران اروپایی کاهش دهند.

*** ورق گرم داخلی در شمال اروپا

ارزیابی هفتگی متال بولتن برای ورق گرم داخلی در شمال اروپا در روز چهارشنبه 15 مه 480-490 یورو (538-549 دلار) به ازاء هر تن ایکس بود، که به اندازه 10 یورو در هر تن کاهش یافته است. این ارزیابی اکثریت معاملات شنیده شده در بازار در طول هفته گذشته را نشان می دهد.

چندین قرارداد در هفته گذشته به مبلغ 470 یورو به ازای هر تن ایکس صورت گرفته است، اما این از ارزیابی متال بولتن در نظر گرفته نشده است، زیرا آنها به عنوان نماینده بازار به طور کلی محسوب نمی شدند و شرکت کنندگان در بازار اعلام کردند که چنین سطح پایینی در دسترس وجود ندارد.

ارزیابی هفتگی متال بولتن برای واردات ورق گرم به شمال اروپا در طول هفته در قیمت 465-470 دلار به ازای هر تن سی اف آر ثابت بود. اما پیشنهادات رسمی برای این محصول با 5-10 یورو افزایش در هر تن برآورد شده است.

 

*** جنوب اروپا

ارزیابی هفتگی متال بولتن برای ورق گرم داخلی در جنوب اروپا 440-460 یورو در هر تن ایکس بود، در حالیکه هفته گذشته قیمت آن 445 الی 470 یورو بوده است.

اما تولیدکنندگان ایتالیایی ورق گرم را با مبلغی معادل 440-450 یورو به ازای هر تن ایکس پیشنهاد داده اند، در حالیکه محدوده بالایی ارزیابی در اسپانیا ارائه شده است.

همچنین ارزيابي هفتگي متال بولتن براي ورق گرم وارداتي به جنوب اروپا 460 الی 465 یورو به ازای هر تن سی اف آر بود، که نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته است.

کارخانه های ترکیه ورق گرم را با قیمت 465 یورو به ازای هر تن در جنوب شرقی اروپا پیشنهاد می دهند، اما قیمت کارآمد 450-460 یورو تخمین زده شده است.

منبع: متال بولتن