شاخص روزانه قراضه HMS با درجه 1 و 2 و خلوص (80:20) شمال اروپا در قیمت 289.83 دلار در هر تن سی اف آر ترکیه بود که نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است.

 

*** ترکیه و مصر

قیمت شمش فولادی ترکیه با توجه به تقاضای ضعیف در بازار داخلی و صادراتی این کشور ثابت بود. ارزیابی هفتگی قیمت برای شمشال وارداتی به ترکیه در محدوده 420 تا 440 دلار در هر تن سی اف آر بدون تغییر بود. تولید کنندگان در منطقه سی آی اس پیشنهادات قیمتی خود را در محدوده 440 تا 450 دلار در هر تن سی اف آر ترکیه بدون تغییر نگه داشتند، در حالی که خریداران خواستار قیمت 420 دلار در هر تن سی اف آر بودند. به دلیل رکود بازار محصولات نیمه تمام شده فولادی، تقاضا از جانب نورد کاران بسیار ضعیف بود.

قیمت های شمشال صادراتی ترکیه نیز ثابت بودند. فعالیت خرید قابل توجهی در بازار رویت نشد و این محصول همچنان با قیمت 425 تا 430 دلار در هر تن فوب به عربستان سعودی و جنوب شرق آسیا صادر می شد. اما اکثر تولید کنندگان مایل به کاهش قیمت های خود نبودند. خریداران به قیمت 425 دلار در هر تن فوب علاقه نشان دادند. ارزیابی هفتگی قیمت برای شمشال صادراتی ترکیه در محدوده 425 تا 430 دلار در هر تن سی اف آر بود.

در مصر، شمشال سی آی اس با قیمت 445 دلا در هر تن عرضه شد. مصر در تاریخ 15 آوریل بر روی واردات شمشال تعرفه 3 تا 15 درصدی اعمال کرد. هشت نورد کار در مصر تولید خود را متوقف کردند، زیرا از لحاظ اقتصادی و رقابتی این تعرفه ها هزینه های وارداتی را افزایش داد. ارزیابی هفتگی قیمت برای شمش فولادی وارداتی به مصر در محدوده 440 تا 445 دلار در هر تن سی اف آر بدون تغییر بود.

 

*** جنوب شرق آسیا و ایران

قیمت ها در بازار شمش جنوب شرق آسیا افت پیدا کرد، زیرا قیمت قراضه کاهش یافت و فعالیت خرید در این منطقه ضعیف بود. خریداران در جنوب شرق آسیا، اکثرا فعالیتی در بازار نداشتند و منتظر جهت گیری مشخصی از قیمت ها بودند. شاخص روزانه قیمت برای شمشال وارداتی به جنوب شرق آسیا در محدوده 455 تا 460 دلار در هر تن سی اف آر بود که 5 تا 10 دلار در هر تن کاهش داشته است. با توجه به فصل بارانی در فیلیپین و به دلیل فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، تقاضا در بخش بازار شمشال این منطقه کاهش یافته است.

شمشال سی آی اس با قیمت 460 دلار در هر تن سی اف آر مانیلا به فروش رسید. به طور کلی در ماه رمضان فعالیت های تجاری کاهش می یابد. فعالان بازار در جنوب شرق آسیا، قیمت قابل قبول برای شمشال را در محدوده 455 تا 460 دلار در هر تن سی اف آر تخمین زدند؛

در حالی که نورد کاران در این منطقه قیمت 440 تا 450 دلار در هر تن سی اف آر را پیش بینی کردند. تامین کنندگان در ویتنام خواستار قیمت 470 تا 475 دلار در هر تن سی اف آر بودند، در حالی که محصولات ایرانی با قیمت 415 تا 425 دلار در هر تن سی اف آر در دسترس بود.

قیمت شمش فولادی صادراتی ایران کاهش یافت، زیرا هزینه مواد اولیه خام افت داشته است. ارزیابی هفتگی قیمت برای شمشال صادراتی ایران در محدوده 380 تا 385 دلار در هر تن فوب بود. بیش از 40 هزار تن شمشال از ایران با قیمت 380 تا 385 دلار در هر تن فوب به بازارهای آسیایی فروخته شد. تحریم های جدید اعمال شده از جانب ایالات متحده در تاریخ 8 مه بر روی تقاضای شمشال ایران تاثیر داشته است.

 

*** چین

پس از آنکه مقامات تانگشان، مرکز فولاد سازی در شمال چین، به تولید کنندگان زیر مجموعه خود دستور داد تا تولید خود را تا 50 درصد به منظور کاهش آلودگی محیط زیست کاهش دهند؛ قیمت شمشال داخلی چین کمی افزایش یافت. این قیمت های داخلی 3580 یوان در هر تن بود که 10 یوان در هر تن افزایش یافته است. در تاریخ 3 مه، ارزیابی قیمت ها انجام نگرفت، زیرا این روز در تعطیلات چینی ها قرار داشت. موجودی در بازار تانگشان 309000 تن بود که 82000 تن کاهش را نشان می دهد. هیچ پیشنهاد صادراتی در هفته ای که گذشت، دریافت نشد؛ اگرچه معامله گری در شرق چین قیمت 475 تا 480 دلار در هر تن فوب را با توجه به قیمت های داخلی به عنوان قیمت صادراتی تخمین زده بود.

متال بولتن