جو روانی بازار در مورد روند کنونی قیمت قراضه متفاوت است. در حالیکه تعدادی از فعالان بازار انتظار تضعیف بیشتر قیمت ها را داشتند، افراد دیگری پیش بینی می کردند که با پایان تعطیلات در اروپا، ترکیه، ژاپن و چین بازار قوی تر خواهد شد.

 

***واردات به ترکیه

در طول هفته گذشته تقاضا در بازار ترکیه محدود باقی ماند و فقط رزرو یک محموله از ایالات متحده شنیده شد. این موضوع به دلیل تعطیلات در بخش هایی از اروپا و ترکیه در دوشنبه و سه شنبه بود.

یک کارخانه فولادی در منطقه Marmara محموله شامل 22 هزار تن از قراضه HMS 1&2 (90:10) را با قیمت 306 دلار در تن، 13 هزار تن ضایعات خرد شده با قیمت 309 دلار در تن و 5 هزار تن Bounsرا به قیمت 314 دلار در تن cfr خریداری کرد. این محموله برای ارسال در نیمه اول ماه ژوئن برنامه ریزی شده است.

روند نزولی قیمت داخلی برای شمشال و میلگرد باعث شده است تا تقاضا برای ضایعات آهنی کاهش یابد. این موضوع در کنار اقدامات حمایتی در بازارهای صادراتی باعث شد تا کاهش تقاضا تشدید گردد.

شاخص روزانه HMS 1&2 (80:20) منطقه ی شمال شرق اروپا در 29 آوریل 302.46 دلار در تن cfr محاسبه شد که به قیمت 296.04 دلاری در تن در سوم ماه مه منتهی گردید.

همچنین شاخص HMS 1&2 (80:20) برای نمونه آمریکایی تا 302.92 دلار در تن cfr کاهش یافت.

 

***صادرات ایالات متحده

با وجود رزروهای انجام شده برای قراضه ایالات متحده در سواحل شرقی و غربی، بازار صادراتی این محصول افت کرد.

در طول هفته گذشته چهار محموله ضایعات آهنی که سرجمع به وزن 160 هزار تن، به خریدارانی در ترکیه فروخته شد. گرچه جزئیات دقیق این معامله تایید نشد.

شاخص هفتگی Fastmarket برای ضایعات آهنی HMS ساحل شرقی به 289.86 دلار در تن فوب نیویورک کاهش یافت. این شاخص در 24 آوریل در 294.99 دلار در تن قرار داشت.

همچنین شاخص ضایعات خرد شده از 300.33 دلار در تن فوب نیویورک به 293.24 دلار افت کرد.

فعالیت کنونی در بازار ساحل غربی بسیار محدود بود. یک صادر کننده از این منطقه تنها یک فروش به وزن 30 هزار تن HMS 1&2 را با قیمت 319 دلار در تن cfr و ضایعات خرد شده با 324 دلار در تن cfr به تایلند فروخت.

بنا به گزارش منبعی، ضایعات کانتینری با قیمت 270 دلار در تن فوب یا 284 دلار در تن cfr به آسیا فروخته شد.

فعالان بازار در ایالات متحده پیش بینی می کنند که بازار در آینده نزدیک کاهش بیشتری را نیز تجربه خواهد کرد و این موضوع سبب شده است تا صادر کنندگان قیمت های خود را برای حفاظت از سفارشات کم کنند.

 

***واردات هند

بنا به گفته منابع، بازار آرام در هند موجب شده است تا قیمت ضایعات آهنی روند نزولی به خود بگیرد.

شاخص هفتگی Fastmarket برای ضایعات کانتینری وارداتی به هند به 331.59 دلار در تن cfr کاهش یافت که این قیمت در هفته گذشته در 334.65 دلار در تن cfr قرار داشت.

گزارش شده است که معامله ها برای ضایعات خرد شده در 330، 333 و 335 دلار در تن cfr که پایین تر پیشنهادات هفته گذشته با 337 و 340 دلار در تن cfr بود انجام شده است.

یک خریدار به Fastmarket گفت که قیمت ضایعات یک تا دو دلار در تن برای ضایعات خرد شده کاهش یافته است.

بازار به واسطه ادامه فرایند انتخابات عمومی ضعیف باقی ماند. این موضوع تعداد پروژه های بزرگ را که قبل از انتخاب دولت جدید باشد را محدود کرده است که سبب می شود تا تقاضا در بازار کاهش باید

انتخابات عمومی از 11 آوریل شروع شده و تا 23 ماه مه طول خواهد کشید

 

***واردات ویتنام

در طول هفته گذشته خریداران ویتنامی برای خرید مواد آماده نبودند و ترجیح می دادند منتظر روشن روند قیمت در روز های آتی بمانند.

در حالی که تعدادی از خریداران انتظار دارند با بازگشت ژاپن به بازار بعد از تعطیلات هفته طلایی بازار بهبود یابد، تعداد دیگری پیش بینی می کنند که روند نزولی قیمت محصولات نهایی منجر به محدود شدن بیشتر قیمت ها خواهد شد.

ارزیابی Fastmarket از قیمت ضایعات HMS وارداتی به ویتنام در سوم ماه مه در 320 تا 325 دلار در تن cfr قرار داشت که نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته است.

منابع بازار اظهار داشتند که پیشنهادات محدودی برای محصولات آمریکا در بازار ویتنام وجود داشت.

همچنین HMS 1&2 (70:30) اروپایی با قیمت 325 دلار در تن cfr به ویتنام پیشنهاد می شود در حالی که ضایعات H2 با قیمت 219 دلار در تن پیشنهاد شده است. گزارش شده است که ضایعات HMS 1&2 (50:50) هنگ کنگ با 318 دلار در تن فروخته شده است.

تعطیلات روز کارگر در چین نیز باعث شده است تا فعالیت های تجاری در بازار کاهش یابد و فعالان بازار در مورد روند نزولی قیمت محصولات پایانی اطمینان نداشته باشند.

مذاکرات برای ضایعات کانتینری وارداتی در 285 تا 290 دلار در تن cfr شنیده شده است.

 

***واردات به تایوان

کارخانه های تایوانی با انتظار برای کاهش بیشتر قیمت ها، برای خرید عجله ای نمی کنند.

مذاکرات برای ضایعات آهنی کانتینری در 280 دلار در تن cfr بود که البته تقاضا ها نیز در همین محدوده قیمت قرار داشت.

ارزیابی هفتگی برای HMS 1&2 (80:20) امریکایی در 280 دلار در تن cfr قرار داشت که در مقایسه با هفته گذشته 5 دلار در تن کاهش داشته است.

روند نزولی در بازار تایوان موجب شده است تا خریداران به دور از بازار باشند. کاهش قیمت در بازارهای تاثیر گذاری مانند ترکیه باعث ایجاد جو منفی در این بازار نیز شده است.

پیشنهادات برای ضایعات کانتینری 285 تا 290 دلار در تن cfr شنیده شد در حالی به برای HMS 1&2 (50:50) پیشنهادات در 315 تا 320 دلار در تن cfr قرار داشت.

متال بولتن